Need A Life 2024 Draft Results (03/11/2024)
Round 9 - Waiver
1. 3) Brian...........21 Mitch Keller P from 6) Peter
2. 8) Bob............286 David Bednar SR from 4) Matt & Steve
3. 10) Andy M........574 Kyle Schwarber OF from 12) Andy C
4. 1) Lou............265 Devin Williams SR from 11) Ari
5. 2) Reede.........1035 Drew Rasmussen P from own team
6. 7) Daniel.........636 Kris Bryant OF from own team
7. 11) Ari...........386 Tyler Stephenson C from 7) Daniel
8. 12) Andy C........436 Wilmer Flores 3B from own team
9. 9) Ray............61 Graham Ashcraft P from 8) Bob
10. 4) Steve/Matt....625 T.J. Friedl OF from own team
11. 5) Bill..........258 Evan Phillips SR LAD from own team
12. 6) Peter.........Merrill Kelly ARI from own teram
Round 10
1. 3) Brian 36/683 Shohei Ohtani DH
2. 8) Bob 183 Yoshinobu Yamamoto P LAD
3. 10) Andy M 172 Shota Imanaga P CHI
4. 1) Lou 672 Junghoo Lee OF SF
5. 2) Reede 52 Michael King P SD
6. 7) Daniel 481 Jake Burger 3B Mia
7. 9) Ray (from 11) Ari) 53 Chris Sale P Atl
8. 12) Andy C 26 Eduardo Rodriguez P AZ
9. 11) Ari (from 9) Ray) 457 Brendan Rodgers 2B Col
10. 4) Steve/Matt 34 Yu Darvish P SD
11. 5) Bill 441 Ryan McMahon 2B/3B Col
12. 6) Peter 474 Alec Bohm 3B PHI
Round 11
1. 3) Brian 525 Tommy Edman 2b-SS-OF
2. 8) Bob 524 Thairo Estrada SS-2B SF
3. 10) Andy M 570 Nick Castellanos OF Phi
4. 1) Lou 21 Charlie Morton SP ATL
5. 2) Reede 612 Dylan Carlson OF StL
6. 7) Daniel 55 Edward Cabrera P Mia
7. 2) Reede 600 Mike Yastrzemski OF SF
(from 11) Ari)
8. 12) Andy C 56 Cristopher Sanchez P Phi
9. 9) Ray 569 OF Teoscar Hernandez OF LAD
10. 4) Steve/Matt 604 Harrison Bader OF NYN
11. 2) Reede 418 LaMonte Wade, Jr. 1B/OF SF
(from 5) Bill)
12. 6) Peter 613 Luis Matos OF SFG
Round 12
1. 3) Brian 445 Luis Garcia 2B Was
2. 8) Bob 444 Jake Cronenworth 2B SD
3. 10) Andy M 568 Lane Thomas OF Was
4. 1) Lou 38 Ranger Suarez SP Phi
5. 3) Brian 143 Frankie Montas SP Cin
(from 2) Reede)
6. 7) Daniel 439 Jeff McNeil 2B NYN
7. 11) Ari 594 Jesus Sanchez OF Mia
8. 12) Andy C 554 Jett Williams SS NYM
9. 9) Ray 62 Luis Severino SP NYM
10. 4) Steve/Matt 122 Trevor Rogers P Mia
11. 5) Bill 89 Dustin May P LAD
12. 6) Peter 255 Jordan Hicks P SFG
Round 13
1. 3) Brian 362 Yuki Matsui sr sd
2. 8) Bob 263 Adbert Alzolay SR CHN
3. 10) Andy M 16 Bryce Elder P Atl
4. 1) Lou 576 Lourdes Gurriel OF AZ
5. 2) Reede xxx JD Martinez DH unemployed
6. 7) Daniel 369 Elias Diaz C Col
7. 3) Brian 51 Steven Matz P StL
(from 11) Ari)
8. 12) Andy C 248 Camilo Doval RP SF
9. 9) Ray 25 Jameson Taillon P CHN
10. 9) Ray 11 Lance Lynn P StL
(from 4) Steve/Matt)
11. 5) Bill 44 Sean Manaea P NYN
(from 5) Bill, via 11) Ari)
12. 6) Peter 286 Raisel Iglesias RP ATL
Round 14
1. 3) Brian 416 Josh Bell 1B Mia
2. 8) Bob 575 Bryan DeLaCruz OF Mia
3. 10) Andy M 607 Will Benson OF Cin
4. 1) Lou 695 James Paxton SP LAD
5. 2) Reede 593 Joey Wiemer OF Mil
6. 7) Daniel 310 Ryan Helsley SR StL
7. 11) Ari 733 Leodalis De Vries SS SD
8. 12) Andy C 155 Max Meyer SP Mia
9. 9) Ray 18 Taijuan Walker SP Phl
10. 4) Steve/Matt 166 Hurston Waldrep P Atl
11. 5) Bill 66 Matt Strahm P Phi
12. 6) Peter 100 Jordan Wicks Sp CHC
Round 15
1. 3) Brian 64 Ross Stripling P Oak
2. 8) Bob 719 Jakob Junis P MIL
3. 10) Andy M 374 Yan Gomes C ChN
4. 1) Lou. 380 Travis D'Arnaud C Atl
5. 2) Reede 480 J.D. Davis 3B SF
6. 7) Daniel 235 Tanner Scott SR Mia
7. 11) Ari 302 Jose Alvarado SR Phi
8. 12) Andy C 7 Kyle Gibson SP StL
9. 9) Ray 390 Miguel Amaya C ChN
10. 4) Steve/Matt 590 Joc Pederson OF Ari
11. 5) Bill 282 A.J. Puk SR Mia
12. 6) Peter 603 Starling Marte OF NYM
Round 16
1. 3) Brian 3 Miles Mikolas P StL
2. 8) Bob 485 Nick Senzel 3B WSN
3. 10) Andy M 240 Tyler Rogers
4. 1) Lou 523 Orlando Arcia SS ATL
5. 2) Reede 79 Ryan Walker P SF
6. 7) Daniel 592 Charlie Blackmon OF Col
7. 1) Lou 585 Michael Conforto OF SF
(from 11) Ari)
8. 12) Andy C 210 Drew Thorpe SP SD
9. 11)Ari 531 Chris Taylor SS/3B/OF LAD
(from 9) Ray)
10. 4) Steve/Matt 148 Aaron Ashby P Mil
11. 5) Bill 687 Alex Cobb P SF
12. 6) Peter 537 Liover Peguero SS/2B Ptt
Round 17
1. 3) Brian 486 Patrick Wisdom 3B Cubs
2. 8) Bob. 283 Joe Jimenez SR ATL
3. 10) Andy M 659 Drew Gilbert OF NYN
4. 1) Lou 622 Johan Rojas. OF Phi
5. 2) Reede 80 Caleb Ferguson P NYA
6. 7) Daniel 526 Geraldo Perdomo SS AZ
7. 11) Ari 705 Clayton Kershaw SP LAD
8. 12) Andy C 269 Paul Sewald RP AZ
9. 9) Ray XXX Amed Rosario SS/2B TBR
10. 4) Steve/Matt ... 140 Robbie Ray P SF
11. 5) Bill 73 Jose Quintana P NYN
12. 6) Peter 414 Meneses !B DC
Round 18
1. 3) Brian 352 Orion Kerkering SR Phi (or Star Trek character)
2. 8) Bob. 69 Tristan Beck SP SF
3. 10) Andy M 553 Luisangel Acuna SS NYN
4. 1) Lou. 42 Wade Miley SP Mil
5. 2) Reede 160 Robert Gasser P Mil
6. 7) Daniel 33 Kyle Hendricks P ChN
7. 11) Ari 250 Brusdar Graterol SR LAD
8. 12) Andy C 538 Jon Berti SS Mia
9. 9) Ray 253 Reynaldo Lopez P Atl
10. 4) Steve/Matt 277 Aroldis Chapman SR Pit
11. 5) Bill 623 Victor Robles OF Was
12. 6) Peter 321 Abner Uribe SR Mil
Round 19
1. 3) Brian 48 Nick Martinez P Cin
2. 8) Bob 271 Gregroy Soto SR PHI
3. 10) Andy M 242 Joel Payamps SR
4. 1) Lou 280 Andrew Nardi SR Mia
5. 2) Reede 447 Brice Turang 2B Mil
6. 7) Daniel 688 Brenton Doyle CF Col
7. 11) Ari 260 AJ Minter SR Atl
8. 12) Andy C 270 Hunter Harvey SR Was
9. 10) Andy M 245 Emilio Pagan SR Cin
(from 9) Ray)
10. 4) Steve/Matt 419 Rowdy Tellez 1B Pit
11. 5) Bill 257 Kevin Ginkel SR Ari
12. 10) Andy M 60 P Jhony Brito P SD
(from 6) Peter)
Round 20
1. 3) Brian 489 Mark Vientos 3B NYN
2. 8) Bob 583 Connor Joe OF/1B PIT
3. 10) Andy M 363 Woo-suk Go SR SD
4. 1) Lou 713 Hector Neris SR CHC
5. 2) Reede xxx Kiké Hernández SS/2B/OF unemployed
6. 7) Daniel 293 Jeff Hoffman SR NotCOorCinAnyMore
7. 8) Bob 77 Zack Thompson STL P
(from 11) Ari)
8. 12) Andy C 454 Miguel Vargas 2B LAD
9. 9) Ray 31 Martin Perez SP Pit
10. 4) Steve/Matt 264 Pierce Johnson SR Atl
11. 11) Ari 47 Adrian Houser P Mets
(from 5) Bill)
12. 1) Lou 98 Randy Vazquez SP SD
(from 6) Peter)
Round 21
1. 3) Brian 39 Colon Rea SP Mil
2. 8) Bob 294 Taylor Rogers RP SF
3. 10) Andy M 295 Tom Cosgrove SR SD
4. 1) Lou. 702 Gary Sanchez C Mil
5. 2) Reede 618 Austin Slater OF SF
6. 7) Daniel 298 Alex Vesia SR LAD
7. 8) Bob 256 Enyel DeLosSantos RP SD
(from 11) Ari)
8. 12) Andy C 420 Elehuris Montero 1B Col
9. 9) Ray 601 Jason Heyward OF LAD
10. 4) Steve/Matt 37 Tylor Megill P NYN
11. 5) Bill 487 Nick Madrigal 3B ChN
12. 6) Peter 397 Ivan Herrera C SLC
Round 22
1. 3) Brian 615 Tyrone Taylor OF NYN
2. 8) Bob. 68 Luis Ortiz P Pit
3. 10) Andy M 65 Tommy Henry P AZ
4. 1) Lou 709 Joey Gallo OF Was
5. 2) Reede 241 Julian Merryweather SR ChN
6. 7) Daniel 116 Connor Phillips P Cin
7. 1) Lou
(from 11) Ari) 87 Marco Gonzalez SP Pit
8. 12) Andy C 304 Joe Kelly RP LAD
9. 9) Ray 287 Giovanny Gallegos SR StL
10. 4) Steve/Matt 314 Trevor Megill SR Mil
11. 5) Bill 97 Ryan Borucki P Pit
12. 6) Peter 29 Ryne Nelson SP ARZ
Round 23
1. 3) Brian 311 Jo Jo Romero SR StL
2. 8) Bob 268 Lucas Sims SR Cin
3. 10) Andy M 532 Joey Wendle SS NYN
4. 1) Lou 533 Edmundo Sosa SS Phi
5. 2) Reede 279 Dauri Moreta SR Pit
6. 8) Bob 451 JiHwan Bae 2B Pit
(from 7) Daniel)
7. 6) Peter 597 Edward Olivares OF Pit
(from 11) Ari)
8. 12) Andy C 86 Pedro Avila P SD
9. 9) Ray 715 Wandy Peralta SR SD
10. 4) Steve/Matt 278 Aaron Bummer SR Atl
11. 5) Bill 631 Garrett Mitchell OF Mil
12. 6) Peter 317 Luke Jackson SR SFG
Round 24
1. 3) Brian 729 Michael Lorenzen P Unemployed
2. 8) Bob 139 Ethan Small P SP
3. 10) Andy M 494 Carter Kieboom 3B Was
4. 1) Lou 288 Brooks Raley SR NYM
5. 2) Reede 379 Nick Fortes C Mia
6. 7) Daniel 325 Robert Suarez SR SD
7. 9) Ray
(from 11) Ari) 338 Jeremiah Estrada SR SD
8. 12) Andy C 191 Christian Scott P NYM
9. 9) Ray 61 Ryan Yarbrough P LAD
10. 4) Steve/Matt 262 Hoby Milner SR Mil
11. 5) Bill 712 River Ryan P LAD
12. 6) Peter 261 Mark Leiter SR CHC
Round 25
1. 3) Brian 297 Seranthony Dominguez SR Phi
2. 8) Bob 236 Bryce Wilson SR Mil
3. 10) Andy M. 173 Chase Petty P Cin
4. 1) Lou 90 Joey Lucchesi P NYN
5. 2) Reede 747 Mason Black P SF
6. 7) Daniel 630 Hunter Goodman OF Col
7. 11) Ari 281 Dylan Floro SR Was
8. 12) Andy C 731 Ryan Brasier SR LAD
9. 9) Ray 606 Manuel Margot OF Min
10. 4) Steve/Matt 197 Bubba Chandler P Pit
11. 5) Bill 688 David Peterson P NYN
12. 3) Brian 339 Andrew Saalfrank SR Ari
(from 6) Peter)
Round 26
1. 3) Brian 455 Illdemaro Vargas 2B Was
2. 8) Bob 265 Sam Moll SR Cin
3. 10) Andy M. 453 Owen Miller 3B Mil
4. 1) Lou. 775 Jesse Winkler OF Was
5. 2) Reede 378 Christian Bethancourt C Mia
6. 7) Daniel 150 J.P. Feyereisen P LAD
7. 11) Ari 609 Stone Garrett OF Was
8. 1) Lou. 710 Adam Ottavino SR NYN
(from 12) Andy C)
9. 4) Steve/Matt 388 Tom Murphy C SF
(from 9) Ray)
10. 4) Steve/Matt 337 Andrew Kittredge SR StL
11. 5) Bill 141 Kyle Hurt P LAD
12. 6) Peter 490 Jared Triolo IF PIT
Round 27
1. 3) Brian 391 Omar Narvaez C NYN
2. 8) Bob 427 Matt Mervis 1B ChN
3. 10) Andy M 237 Ian Gibaut SR Cin
4. 1) Lou 434 Bryce Eldridge 1B SF
5. 2) Reede 654 Josue DePaula OF LAD
6. 7) Daniel 30 Drew Smyly P ChN
7. 11) Ari 704 Brandon Woodruff P Mil
8. 11) Ari 707 Julio Urias P (FA)
(from 12) Andy C)
9. 9) Ray 76 Roansy Contreras P Pit
10. 4) Steve/Matt 355 Blake Treinen SR LAD
11. 5) Bill 529 Miguel Rojas SS LAD
12. 6) Peter 502 Brock Wilken 3B Mil
Round 28
1. 3) Brian 626 Dominic Fletcher OF ChA
2. 8) Bob 665 Victor Scott OF StTL
3. 10) Andy M 347 Tejay Antone SR Cin
4. 1) Lou 377 Blake Sabol C SF
5. 2) Reede 359 Anthony Bender SR Mia
6. 7) Daniel 346 Luke Little SR ChN
7. 4) Steve/Matt 488 Emmanuel Rivera 3B Ari
(from 11) Ari)
8. 12) Andy C 285 Austin Barnes C LAD
9. 9) Ray 45 Brandon Williamson P Cin
10. 4) Steve/Matt 254 Fernando Cruz SR Cin
11. 5) Bill 285 Colin Holderman SR Pit
12. 6) Peter 83 Kyle Nelson RP AZ
Round 29
1. 3) Brian 717 Kenyan Middleton SR StL
2. 8) Bob 78 Matthew Liberatore P StL
3. 10) Andy M 384 Luke Maile C Cin
4. 1) Lou 779 Daniel Hudson SR LAD
5. 2) Reede 357 Tyler Matzek SR Atl
6. 8) Bob 244 Brent Suter SR Cin
(from 7) Daniel)
7. 4) Steve/Matt 82 Ryan Weathers P Mia
(from 11) Ari)
8. 2) Reede 312 Carmen Mlodzinski SR Pit
(from 12) Andy C)
9. 9) Ray 685 Andrew McCutchen DH Pit
10. 4) Steve/Matt 292 Steven Wilson SR SD
11. 5) Bill 154 Sixto Sanchez P Mia
12. 2) Reede 216 Erik Miller P SF
(from 6) Peter)
Round 30
1. 3) Brian 214 Jairo Iriate P SD
2. 7) Daniel 548 Jefferson Rojas SS ChN
(from 8) Bob)
3. 10) Andy M 595 Mike Tauchman OF ChN
4. 1) Lou. 12 Patrick Corbin P Was
5. 2) Reede 541 Vidal Brujan SS Mia
6. 7) Daniel 258 Jose Cuas SR ChN
7. 11) Ari 24 Kyle Freeland P Col
8. 12) Andy C 247 Andre Pallante SR StL
9. 9) Ray 471 Thomas Saggese 2B StL
10. 4) Steve/Matt 510 Aiden Miller 3B Phi
11. 5) Bill 275 Steven Okert SR Min
12. 6) Peter 246 Kyle Finnegan SR Nat
Round 31
1. 3) Brian 4063 Nick Ahmed SS SF
2. 8) Bob 730 Jordan Beck OF COL (correcting #)
3. 10) Andy M 452 Andruw Monasterio 2B/3B
4. 1) Lou. ??? Tommy Pham OF. SD?
5. 2) Reede 602 Alec Burleson OF StL
6. 7) Daniel 389 Riley Adams C WSH
7. 11) Ari 84 George Soriano P Mia
8. 12) Andy C 234 Michael Tonkin P NYM
9. 9) Ray 41 Jake Irvin P WSH
10. 11) Ari 301 JT Chargois SR Mia
(from 4) Steve/Matt)
11. 5) Bill 711 Graham Pauley 3B/1B SD
12. 6) Peter 307 Joe Mantiply
Round 32 - Soph
Round 33 - Soph
Round 34 - Rookie
Round 35 - Rookie
Round 36 - Rookie
Round 37 - Rookie