Scoresheet-Talk Tourney 2020
Rules
There will be no seeds, all #s will be thrown into a pot. The tourney will use the playoff lineups.
Each team will be receiving the results of the games they participate in. I'll be
receiving all of the games and be forwarding it on to all participants. Games will
be played at the rate of one round per every other day.
Round 1
Total: 74
AL: 29
NL: 28
BL: 17
<60 wins: 1
60-64 wins: 11
65-69 wins: 19
70-74 wins: 22
75-79 wins: 10
80-84 wins: 6
85-89 wins: 5
Champion: 34
Runnerup: 14
Playoff: 14
None: 12
50 Ari Houser AL Mossi 8 (P10) Sign Stealers 78-42 Champion
09 Ari Houser NL Need A Life 11 (P12) Umpires Just Don't Understand 68-52 Champion
40 Ari Houser BL Final Table 15 (P24) Full Housers 75-45 Playoff
23 Artie Barrett NL 177 10 (P12) Kucka Lulla Bumble Bee 68-52 Playoff
45 Artie Barrett NL TTNKL 5 (P12) Mighty Commitments of Kin 59-61 None
08 Bret Sayre BL Kings 14 (P24) That King Cole 76-44 Champion
41 Bret Sayre AL Kaline 5 (P10) $420m Worth of Pudding 68-52 Champion
36 Brian Carruthers AL Bruce Worrall 8 (P10) DASVADANYA 61-59 Playoff
52 Brian DewBerry Jones AL Big Hurt 4 (P10) Gopher Pitchers 61-59 None
36 Brian DewBerry Jones NL Need A Life 3 (P12) Pulp Pugs 71-49 Runnerup
13 Brian DewBerry Jones AL NAIL 11 (P12) Fluffy Kittens 74-46 Runnerup
28 Brian DewBerry Jones BL Dw Murphy 6 (P24) Shelter Kitten Eggs 75-45 Playoff
49 Brian McKay AL Extraoridinary Gents 7 (P10) Leaping Lemmings 82-38 Champion
15 Carl Brownson BL Shoeless Joe Jackson 9 (P22) Jersey T-Rexes 85-35 Champion
33 Carl Brownson NL 170 8 (P12) Jersey Tigers 74-46 Playoff
32 Carl Brownson AL Big Unit 6 (P12) Jersey Astronauts 70-50 Playoff
22 Dale Hogg AL Sico 1 (P22) Actually BL Calvinball Purists 71-49 Champion
59 Dale Moon NL 154 6 (P10) Santorini Turtles 85-35 Champion
44 Dale Moon NL 819 4 (P10) Cancun Iguanas 70-50 Playoff
04 Dale Moon NL 129 7 (P10) Yukon Yetis 68-52 Champion
34 Dan Troy BL Dw Murphy 16 (P24) SLO Learners 68-52 Runnerup
64 Darren Burns AL Babe Ruth 5 (P10) Rincon Caballeros 82-38 Champion
16 David Merwin NL Sandberg 3 (P12) Marvels 71-49 Champion
53 David Merwin NL 124 8 (P10) Myth 74-46 Runnerup
27 David Williams NL Williams 8 (P12) 2020 Sucks 68-52 Runnerup
48 David Williams NL The Bigs 7 (P12) No No Coco 62-58 None
39 Eric Moyer BL Moe Berg 2 (P24) All Betts Off 73-47 Champion
64 Eric Moyer BL Final Table 16 (P24) Acuna Matata Jr 76-44 Runnerup
01 Eric Moyer AL Willard 7 (P12) Welcome to The Gleyboorhood 64-56 None
21 Eric Moyer AL Duchscherer 12 (P12) Flash Yordan 61-59 None
31 Eric Moyer NL Willard 11 (P12) Acuna Matata Jr 64-56 Playoff
03 Erwin Hunke BL Final Table 17 (P24) Bunker Boys 89-31 Champion
26 Erwin Hunke NL Snider 5 (P12) Eh Team 64-56 Champion
48 Erwin Hunke AL Sico 8 (P22) Actually BL Lords of the Ramp 68-52 Runnerup
60 Eugene Hung AL Vandalay 8 (P10) Real and Spectacular 68-52 Champion
10 Graham Hudson AL McGhee 8 (P10) London Robins 64-56 Champion
57 Grant Syverson NL CFAN 3 (P12) Marte Partay 79-41 Playoff
12 Jeff Reed AL Phelps 6 (P10) Lindorville 86-34 Champion
37 Jessica Polko NL BP Indy 1 (P12) Resistance Is Futile 84-36 Champion
& Tim Polko
04 Jim Ferguson BL 601 20 (P20) Embrace The Variance 66-54 Champion
07 Jim Pigg NL Grand Masters 8 (P12) Old Old School 79-41 Champion
/Mark Haupt
42 John Mayne AL BP Norcal 9 (P12) Benevolent Overlords 70-50 Playoff
20 John Mayne BL Final Table 3 (P24) Drawing Dead 74-46 Playoff
14 John Morrison AL Killebrew 8 (P10) woo hoo flew 73-47 Runnerup
30 Jonathan Strack BL Craphound 9 (P12) ActuallyNL Zellwood Mud Hens 75-45 Champion
25 Jose Hernandez NL 123 7 (P10) 2021 Yet?? 63-57 None
06 Kevin Cremin AL Phllips 8 (P12) Brooklyn Excelsiors 72-48 Champion
54 Kevin Cremin NL 509 10 (P12) Brooklyn Ward's Wonders 66-54 None
24 Kevin Cremin BL Early Bird 3 (P20) Brooklyn Atlantics 71-49 Playoff
38 Kevin Dempsey AL Willard 5 (P12) To The Max 74-46 Runnerup
05 Kevin Garry BL DBJ 3 (P22) Schroedinger's Bats 69-51 None
29 Matt Houser NL Need A Life 4 (P12) Shelbyville Shelbyvillain 66-54 None
/Stephen Shelby
02 Michael Allen NL TTNKL 11 (P12) Metroes 76-44 Runnerup
40 Michael Allen AL NAFC 9 (P12) Tubaforce 69-51 Runnerup
47 Michael Rosenwig AL Gaedel 8 (P10) RMT Taxsavers 70-50 Champion
17 Michael Vogel AL 122 7 (P10) Delaware Roosters 73-47 Champion
16 Michael Vogel NL David Wright 3 (P12) Canton Crocodiles 81-39 Champion
51 Michael Vogel AL Big Unit 11 (P12) Murray Hillbillies 67-53 Champion
43 Michael Vogel BL BSL 14 (P20) N.Y. Highlanders 60-60 None
19 Rich Strauss NL 100 2 (P10) Purple Sox 75-45 Runnerup
56 Rich Strauss NL Stan Musial 6 (P12) Rich Kids 69-51 Runnerup
11 Rich Strauss AL 504 6 (P10) Lumberjocks 73-47 Champion
46 Rich Strauss AL 826 6 (P10) Green Sox 63-57 None
61 Robert Cuasamano NL 162 8 (P10) Batmen 67-53 Champion
62 Thomas Love BL DBJ 8 (P22) Steel City 70-50 Playoff
24 Thomas Ruedy AL Blyleven 10 (P10) Stone Lake Trout 82-38 Champion
58 Thomas Ruedy AL 155 6 (P10) Cruz'n to Tittletown 81-39 Champion
08 Tom Cunningham AL BP Norcal 7 (P12) Ale Ale Alejandro 67-53 None
35 Tom Cunningham AL Phillips 1 (P12) Trout WAR 86-34 Champion
18 Tom Holden NL Bizarro 8 (P10) Phoebe Caulfields 69-51 Champion
63 Tom Holden BL Early Bird 18 (P20) California Condors 79-41 Runnerup
56 Walter Hardin AL 505 6 (P10) Hopefully 74-66 Champion
55 William McKnight NL BLD-69 1 (P12) Meatbats 73-47 Playoff
32 William McKnight AL 342 10 (P10) I'm Your Huckleberry 69-51 Champion
Round 2
Total: 64
AL: 24
NL: 26
BL: 14
<60 wins: 1
60-64 wins: 9
65-69 wins: 15
70-74 wins: 21
75-79 wins: 10
80-84 wins: 5
85-89 wins: 3
Champion: 30
Runnerup: 12
Playoff: 12
None: 10
50 Ari Houser AL Mossi 8 (P10) Sign Stealers 78-42 Champion
09 Ari Houser NL Need A Life 11 (P12) Umpires Just Don't Understand 68-52 Champion
40 Ari Houser BL Final Table 15 (P24) Full Housers 75-45 Playoff
23 Artie Barrett NL 177 10 (P12) Kucka Lulla Bumble Bee 68-52 Playoff
45 Artie Barrett NL TTNKL 5 (P12) Mighty Commitments of Kin 59-61 None
08 Bret Sayre BL Kings 14 (P24) That King Cole 76-44 Champion
41 Bret Sayre AL Kaline 5 (P10) $420m Worth of Pudding 68-52 Champion
52 Brian DewBerry Jones AL Big Hurt 4 (P10) Gopher Pitchers 61-59 None
36 Brian DewBerry Jones NL Need A Life 3 (P12) Pulp Pugs 71-49 Runnerup
13 Brian DewBerry Jones AL NAIL 11 (P12) Fluffy Kittens 74-46 Runnerup
28 Brian DewBerry Jones BL Dw Murphy 6 (P24) Shelter Kitten Eggs 75-45 Playoff
49 Brian McKay AL Extraoridinary Gents 7 (P10) Leaping Lemmings 82-38 Champion
15 Carl Brownson BL Shoeless Joe Jackson 9 (P22) Jersey T-Rexes 85-35 Champion
33 Carl Brownson NL 170 8 (P12) Jersey Tigers 74-46 Playoff
32 Carl Brownson AL Big Unit 6 (P12) Jersey Astronauts 70-50 Playoff
22 Dale Hogg AL Sico 1 (P22) Actually BL Calvinball Purists 71-49 Champion
59 Dale Moon NL 154 6 (P10) Santorini Turtles 85-35 Champion
44 Dale Moon NL 819 4 (P10) Cancun Iguanas 70-50 Playoff
04 Dale Moon NL 129 7 (P10) Yukon Yetis 68-52 Champion
34 Dan Troy BL Dw Murphy 16 (P24) SLO Learners 68-52 Runnerup
64 Darren Burns AL Babe Ruth 5 (P10) Rincon Caballeros 82-38 Champion
16 David Merwin NL Sandberg 3 (P12) Marvels 71-49 Champion
53 David Merwin NL 124 8 (P10) Myth 74-46 Runnerup
27 David Williams NL Williams 8 (P12) 2020 Sucks 68-52 Runnerup
39 Eric Moyer BL Moe Berg 2 (P24) All Betts Off 73-47 Champion
01 Eric Moyer AL Willard 7 (P12) Welcome to The Gleyboorhood 64-56 None
21 Eric Moyer AL Duchscherer 12 (P12) Flash Yordan 61-59 None
31 Eric Moyer NL Willard 11 (P12) Acuna Matata Jr 64-56 Playoff
03 Erwin Hunke BL Final Table 17 (P24) Bunker Boys 89-31 Champion
26 Erwin Hunke NL Snider 5 (P12) Eh Team 64-56 Champion
48 Erwin Hunke AL Sico 8 (P22) Actually BL Lords of the Ramp 68-52 Runnerup
60 Eugene Hung AL Vandalay 8 (P10) Real and Spectacular 68-52 Champion
10 Graham Hudson AL McGhee 8 (P10) London Robins 64-56 Champion
57 Grant Syverson NL CFAN 3 (P12) Marte Partay 79-41 Playoff
12 Jeff Reed AL Phelps 6 (P10) Lindorville 86-34 Champion
37 Jessica Polko NL BP Indy 1 (P12) Resistance Is Futile 84-36 Champion
& Tim Polko
07 Jim Pigg NL Grand Masters 8 (P12) Old Old School 79-41 Champion
/Mark Haupt
42 John Mayne AL BP Norcal 9 (P12) Benevolent Overlords 70-50 Playoff
20 John Mayne BL Final Table 3 (P24) Drawing Dead 74-46 Playoff
14 John Morrison AL Killebrew 8 (P10) woo hoo flew 73-47 Runnerup
30 Jonathan Strack BL Craphound 9 (P12) ActuallyNL Zellwood Mud Hens 75-45 Champion
25 Jose Hernandez NL 123 7 (P10) 2021 Yet?? 63-57 None
06 Kevin Cremin AL Phllips 8 (P12) Brooklyn Excelsiors 72-48 Champion
54 Kevin Cremin NL 509 10 (P12) Brooklyn Ward's Wonders 66-54 None
38 Kevin Dempsey AL Willard 5 (P12) To The Max 74-46 Runnerup
05 Kevin Garry BL DBJ 3 (P22) Schroedinger's Bats 69-51 None
29 Matt Houser NL Need A Life 4 (P12) Shelbyville Shelbyvillain 66-54 None
/Stephen Shelby
02 Michael Allen NL TTNKL 11 (P12) Metroes 76-44 Runnerup
47 Michael Rosenwig AL Gaedel 8 (P10) RMT Taxsavers 70-50 Champion
17 Michael Vogel AL 122 7 (P10) Delaware Roosters 73-47 Champion
51 Michael Vogel AL Big Unit 11 (P12) Murray Hillbillies 67-53 Champion
43 Michael Vogel BL BSL 14 (P20) N.Y. Highlanders 60-60 None
19 Rich Strauss NL 100 2 (P10) Purple Sox 75-45 Runnerup
56 Rich Strauss NL Stan Musial 6 (P12) Rich Kids 69-51 Runnerup
11 Rich Strauss AL 504 6 (P10) Lumberjocks 73-47 Champion
46 Rich Strauss AL 826 6 (P10) Green Sox 63-57 None
61 Robert Cuasamano NL 162 8 (P10) Batmen 67-53 Champion
62 Thomas Love BL DBJ 8 (P22) Steel City 70-50 Playoff
24 Thomas Ruedy AL Blyleven 10 (P10) Stone Lake Trout 82-38 Champion
58 Thomas Ruedy AL 155 6 (P10) Cruz'n to Tittletown 81-39 Champion
35 Tom Cunningham AL Phillips 1 (P12) Trout WAR 86-34 Champion
18 Tom Holden NL Bizarro 8 (P10) Phoebe Caulfields 69-51 Champion
63 Tom Holden BL Early Bird 18 (P20) California Condors 79-41 Runnerup
55 William McKnight NL BLD-69 1 (P12) Meatbats 73-47 Playoff
Round 2
Total: 32
AL: 15
NL: 14
BL: 3
<60 wins: 1
60-64 wins: 3
65-69 wins: 5
70-74 wins: 11
75-79 wins: 4
80-84 wins: 5
85-89 wins: 3
Champion: 21
Runnerup: 3
Playoff: 5
None: 3
99 Ari Houser NL Need A Life 11 (P12) Umpires Just Don't Understand 68-52 Champion
108 Artie Barrett NL TTNKL 5 (P12) Mighty Commitments of Kin 59-61 None
98 Bret Sayre BL Kings 14 (P24) That King Cole 76-44 Champion
107 Bret Sayre AL Kaline 5 (P10) $420m Worth of Pudding 68-52 Champion
100 Brian DewBerry JonesAL NAIL 11 (P12) Fluffy Kittens 74-46 Runnerup
103 Brian DewBerry JonesBL Dw Murphy 6 (P24) Shelter Kitten Eggs 75-45 Playoff
109 Brian McKay AL Extraoridinary Gents 7 (P10) Leaping Lemmings 82-38 Champion
105 Carl Brownson NL 170 8 (P12) Jersey Tigers 74-46 Playoff
104 Carl Brownson AL Big Unit 6 (P12) Jersey Astronauts 70-50 Playoff
111 Dale Moon NL 154 6 (P10) Santorini Turtles 85-35 Champion
107 Dale Moon NL 819 4 (P10) Cancun Iguanas 70-50 Playoff
97 Dale Moon NL 129 7 (P10) Yukon Yetis 68-52 Champion
112 Darren Burns AL Babe Ruth 5 (P10) Rincon Caballeros 82-38 Champion
100 David Merwin NL Sandberg 3 (P12) Marvels 71-49 Champion
110 David Merwin NL 124 8 (P10) Myth 74-46 Runnerup
106 Eric Moyer BL Moe Berg 2 (P24) All Betts Off 73-47 Champion
97 Eric Moyer AL Willard 7 (P12) Welcome to The Gleyboorhood 64-56 None
102 Eric Moyer AL Duchscherer 12 (P12) Flash Yordan 61-59 None
103 Erwin Hunke NL Snider 5 (P12) Eh Team 64-56 Champion
99 Jeff Reed AL Phelps 6 (P10) Lindorville 86-34 Champion
106 Jessica Polko NL BP Indy 1 (P12) Resistance Is Futile 84-36 Champion
& Tim Polko
104 Jonathan Strack BL Craphound 9 (P12) ActuallyNL Zellwood Mud Hens 75-45 Champion
98 Kevin Cremin AL Phllips 8 (P12) Brooklyn Excelsiors 72-48 Champion
108 Michael Rosenwig AL Gaedel 8 (P10) RMT Taxsavers 70-50 Champion
101 Michael Vogel AL 122 7 (P10) Delaware Roosters 73-47 Champion
109 Michael Vogel AL Big Unit 11 (P12) Murray Hillbillies 67-53 Champion
101 Rich Strauss NL 100 2 (P10) Purple Sox 75-45 Runnerup
112 Robert Cuasamano NL 162 8 (P10) Batmen 67-53 Champion
102 Thomas Ruedy AL Blyleven 10 (P10) Stone Lake Trout 82-38 Champion
111 Thomas Ruedy AL 155 6 (P10) Cruz'n to Tittletown 81-39 Champion
105 Tom Cunningham AL Phillips 1 (P12) Trout WAR 86-34 Champion
110 William McKnight NL BLD-69 1 (P12) Meatbats 73-47 Playoff
Round 3
Total: 16
AL: 6
NL: 9
BL: 1
<60 wins: 1
60-64 wins: 2
65-69 wins: 1
70-74 wins: 3
75-79 wins: 3
80-84 wins: 5
85-89 wins: 1
Champion: 11
Runnerup: 1
Playoff: 2
None: 2
114 Ari Houser NL Need A Life 11 (P12) Umpires Just Don't Understand 68-52 Champion
118 Artie Barrett NL TTNKL 5 (P12) Mighty Commitments of King 59-61 None
113 Bret Sayre BL Kings 14 (P24) That King Cole 76-44 Champion
119 Brian McKay AL Extraoridinary Gents 7 (P10) Leaping Lemmings 82-38 Champion
118 Dale Moon NL 819 4 (P10) Cancun Iguanas 70-50 Playoff
120 Darren Burns AL Babe Ruth 5 (P10) Rincon Caballeros 82-38 Champion
114 David Merwin NL Sandberg 3 (P12) Marvels 71-49 Champion
113 Eric Moyer AL Willard 7 (P12) Welcome to The Gleyboorhood 64-56 None
116 Erwin Hunke NL Snider 5 (P12) Eh Team 64-56 Champion
117 Jessica Polko NL BP Indy 1 (P12) Resistance Is Futile 84-36 Champion
& Tim Polko
116 Jonathan Strack BL Craphound 9 (P12) ActuallyNL Zellwood Mud Hens 75-45 Champion
115 Rich Strauss NL 100 2 (P10) Purple Sox 75-45 Runnerup
115 Thomas Ruedy AL Blyleven 10 (P10) Stone Lake Trout 82-38 Champion
120 Thomas Ruedy AL 155 6 (P10) Cruz'n to Tittletown 81-39 Champion
117 Tom Cunningham AL Phillips 1 (P12) Trout WAR 86-34 Champion
119 William McKnight NL BLD-69 1 (P12) Meatbats 73-47 Playoff
Round 4
Total: 8
AL: 3
NL: 4
BL: 1
<60 wins:
60-64 wins: 1
65-69 wins:
70-74 wins: 2
75-79 wins: 2
80-84 wins: 3
85-89 wins:
Champion: 5
Runnerup: 1
Playoff: 1
None: 1
124 Brian McKay AL Extraoridinary Gents 7 (P10) Leaping Lemmings 82-38 Champion
123 Dale Moon NL 819 4 (P10) Cancun Iguanas 70-50 Playoff
124 Darren Burns AL Babe Ruth 5 (P10) Rincon Caballeros 82-38 Champion
121 David Merwin NL Sandberg 3 (P12) Marvels 71-49 Champion
121 Eric Moyer AL Willard 7 (P12) Welcome to The Gleyboorhood 64-56 None
123 Jessica Polko NL BP Indy 1 (P12) Resistance Is Futile 84-36 Champion
& Tim Polko
122 Jonathan Strack BL Craphound 9 (P12) ActuallyNL Zellwood Mud Hens 75-45 Champion
122 Rich Strauss NL 100 2 (P10) Purple Sox 75-45 Runnerup
Round 5
Total: 4
AL: 2
NL: 2
BL:
<60 wins:
60-64 wins: 1
65-69 wins:
70-74 wins:
75-79 wins: 1
80-84 wins: 2
85-89 wins:
Champion: 2
Runnerup: 1
Playoff:
None: 1
126 Brian McKay AL Extraoridinary Gents 7 (P10) Leaping Lemmings 82-38 Champion
125 Eric Moyer AL Willard 7 (P12) Welcome to The Gleyboorhood 64-56 None
126 Jessica Polko NL BP Indy 1 (P12) Resistance Is Futile 84-36 Champion
& Tim Polko
125 Rich Strauss NL 100 2 (P10) Purple Sox 75-45 Runnerup
Round 6
Total: 2
AL: 1
NL: 1
BL:
<60 wins:
60-64 wins: 1
65-69 wins:
70-74 wins:
75-79 wins:
80-84 wins: 1
85-89 wins:
Champion: 1
Runnerup:
Playoff:
None: 1
127 Eric Moyer AL Willard 7 (P12) Welcome to The Gleyboorhood 64-56 None
127 Jessica Polko NL BP Indy 1 (P12) Resistance Is Futile 84-36 Champion
& Tim Polko