Scpresheet-Talk Tourney - 2015
Rules
There will be no seeds, all teams will be thrown into a pot. The tourney will use the playoff lineups.
Each team will be receiving the results of the games they participate in. I'll be
receiving all of the games and be forwarding it on to all participants. Games will
be played at the rate of one round per every other day.
Round 1
Total: 63
AL: 27
NL: 24
BL: 12
<79 wins: 0
80-89 wins: 14
90-99 wins: 41
100-109 wins: 14
110-116 wins: 4
Champion: 30
Runnerup: 13
Playoff: 14
None: 6
21 Kevin Blodgett AL 820 #7 (P10) Appel of My Eye 92-70 Champion
28 Carl Brownson BL Shoeless Joe Jackson #9 (P22)Jersey T-Rexes 97-65 Champion
15 Carl Brownson NL 170 #8 (P12) Jersey Tigers 98-64 Champion
8 Carl Brownson NL Sandy K #4 (P12) Jersey Tigers 100-62 Playoff
28 Peter Byrne AL NAIL #12 (P12) SanGoCar 83-79 Champion
6 Peter Byrne NL Need A Life #6 (P12) Black Pandas 94-68 Playoff
11 Peter Byrne BL DBJ #22 (P22) Yuteless 92-70 Playoff
10 Michael Cofone AL SCIL #5 (P10) Fat Toads 91-71 Champion
16 Tom Cunningham AL 803 #1 (P10) Greinkeopalypse 105-57 Champion
22 Brian DewBerry-Jones AL Big Hurt #4 (P10) Gopher Pitchers 87-75 Runnerup
3 Brian DewBerry-Jones BL DBJ #20 (P22) Montana Wildhacks 83-79 None
/Andy Cleary
20 Jeff Erickson NL Neifi #9 (P12) Sumo Wrestlers Playing G 97-65 Champion
9 Brian Fawcett AL 805 #4 (P10) Fosdick Trout 99-63 Runnerup
22 James Ferguson BL 600 #8 (P20) Ferg's Finest 89-73 Playoff
1 Walter Hardin BL Terrence Mann #13 (P20) $$$ G's up Ho's down $$$ 92-70 Playoff
17 Walter Hardin AL 110 #8 (P10) H&B Barnstormers 92-70 Champion
12 Walter Hardin AL 179 #1 (P10) $$$$ Gangstas $$$$ 100-62 Runnerup
6 Walter Hardin NL 132 #1 (P10) H&B All Stars 96-66 Runnerup
27 Walter Hardin NL 153 #9 (P10) H&B Barnstormers 85-77 Playoff
26 Lloyd Harrell AL BBX #7 (P10) Ashburners 94-68 Playoff
19 Lloyd Harrell NL Sandy K #12 (P12) Ashburners 99-63 Champion
5 Lloyd Harrell AL Big Unit #4 (P12) Ashburners 97-65 Champion
9 Greg Hardy AL 701 #3 (P10) Cooperstown Grays 98-64 Runnerup
17 Larry Hayes BL DBJ #2 (P22) Minus Zeroes 100-62 Runnerup
5 Scott Hazelwood AL 342 #1 (P10) Kilauea 92-70 Runnerup
30 Scott Hazelwood/ NL 193 #2 (P12) Ortho Aggies 85-77 Runnerup
Scott Yerby
31 Jose Hernandez NL 108 #2 (P10) Young & Restless 100-62 Champion
7 Jose Hernandez NL 136 #3 (P10) Growing Pains 86-76 Champion
24 John Mayne AL BP NorCal #9 (P10) Tastes Like Despair 82-80 None
4 Brian McKay AL Extraordinary Gents #7 (P10) Leaping Lemmings 110-52 Champion
15 David Merwin NL 124 #8 (P10) Myth 96-66 None
29 David Merwin NL Sandberg #3 (P12) Marvels 96-66 Champion
23 Eric Moyer AL Duchscherer #12 (P12) Bulk Rates On TJS! 83-79 Champion
14 Eric Moyer NL Willard #5 (P12) Stop! Hammel Time 98-64 Playoff
13 Dave Naehring NL 123 #2 (P10) NL Daring Knaves 104-58 Champion
10 Jim O'Donnell NL Internet #12 (P12) Steingrabbers 116-46 Champion
27 Roger Odisio BL DBJ #15 (P22) Iron City 100-62 Champion
23 Ed O'Mara NL 701 #4 (P12) dylano 97-65 Playoff
16 Jess & Tim Polko AL Phillips #4 (P12) Statistical Anomaly 84-78 None
18 Jess & Tim Polko BL Dw Murphy #14 (P24) Sad Pandas 97-65 Playoff
2 Jess & Tim Polko NL BP Indy #7 (P10) Resistance is Futile 101-61 Champion
13 Thomas Reudy AL Blyleven #10 (P10) Oriental Express 92-70 Runnerup
19 Thomas Reudy AL 813 #7 (P10) Sailing Away 100-62 Runnerup
1 Thomas Reudy AL 825 #2 (P10) Sailing Away 89-73 Playoff
24 J.A. Schwartz AL Willard #8 (P12) Van Lingle Mungos 108-54 Champion
25 Paul Scott BL Daubert #5 (P20) Royal City Crows 113-49 Champion
21 Jerry Seidenwurm NL Justice #6 (P10) STAY HEALTHY,TULO! 88-74 Champion
20 Lou Sigillo AL 119 #8 (P10) Mountain Dogs 113-49 Champion
3 Lou Sigillo NL 322 #5 (P12) Harvey's Wallbangers 93-69 Playoff
31 Anand Sinha/ NL Dowbiggin #6 (P10) Lyin' Cheatin' Stealin' 90-72 Champion
Mike Hagen
14 Michael Smith AL Big Hurt #2 (P10) MFA Wyverns 92-70 Champion
32 Michael Smith BL Fisk #19 (P20) Drunk Monks 95-67 Playoff
7 Lew Stansby AL 504 #7 (P10) Bermuda Triangles 89-73 Champion
12 Lew Stansby AL Pedro Martinez #2 (P10) Wooly Mammoths 103-59 Champion
29 Lew Stansby BL Terrence Mann #10 (P20) Bashful Rhinocerous 102-60 Champion
18 Lew Stansby NL 124 #6 (P10) Mobius Strippers 97-65 Runnerup
11 Grant Syverson NL CFAN #3 (P12) NoDak: Jake the Snake 94-68 None
2 Ron Szypajlo AL BBX #4 (P10) On Track 98-64 Champion
32 Ron Szypajlo NL Great Lakes #8 (P10) Power Brokers 99-63 Runnerup
25 Michael Vogel AL 122 #7 (P10) Delaware Roosters 96-66 Champion
26 Dan Wachtel AL Big Unit #10 (P12) Brooklyn Egg Creams 105-57 Playoff
4 Jared Weiss/ BL Dw Murphy #8 (P24) Three True Outcomes 103-59 Runnerup
Ben Murphy/Ian Lefkowitz
8 David Williams NL The Bigs #7 (P12) Drool Too 84-78 None
Round 2
Total: 32
AL: 15
NL: 13
BL: 4
<79 wins: 0
80-89 wins: 6
90-99 wins: 16
100-109 wins: 7
110-116 wins: 3
Champion: 17
Runnerup: 6
Playoff: 6
None: 3
43 Kevin Blodgett AL 820 #7 (P10) Appel of My Eye 92-70 Champion
36 Carl Brownson NL Sandy K #4 (P12) Jersey Tigers 100-62 Playoff
46 Peter Byrne AL NAIL #12 (P12) SanGoCar 83-79 Champion
43 Brian DewBerry-Jones AL Big Hurt #4 (P10) Gopher Pitchers 87-75 Runnerup
37 Brian Fawcett AL 805 #4 (P10) Fosdick Trout 99-63 Runnerup
33 Walter Hardin BL Terrence Mann #13 (P20) $$$ G's up Ho's down $$$ 92-70 Playoff
35 Walter Hardin NL 132 #1 (P10) H&B All Stars 96-66 Runnerup
41 Walter Hardin AL 110 #8 (P10) H&B Barnstormers 92-70 Champion
35 Lloyd Harrell AL Big Unit #4 (P12) Ashburners 97-65 Champion
42 Lloyd Harrell NL Sandy K #12 (P12) Ashburners 99-63 Champion
47 Scott Hazelwood/ NL 193 #2 (P12) Ortho Aggies 85-77 Runnerup
Scott Yerby
36 Jose Hernandez NL 136 #3 (P10) Growing Pains 86-76 Champion
34 Brian McKay AL Extraordinary Gents #7 (P10) Leaping Lemmings 110-52 Champion
40 David Merwin NL 124 #8 (P10) Myth 96-66 None
39 Eric Moyer NL Willard #5 (P12) Stop! Hammel Time 98-64 Playoff
44 Eric Moyer AL Duchscherer #12 (P12) Bulk Rates On TJS! 83-79 Champion
46 Roger Odisio BL DBJ #15 (P22) Iron City 100-62 Champion
37 Jim O'Donnell NL Internet #12 (P12) Steingrabbers 116-46 Champion
33 Jess & Tim Polko NL BP Indy #7 (P10) Resistance is Futile 101-61 Champion
40 Jess & Tim Polko AL Phillips #4 (P12) Statistical Anomaly 84-78 None
39 Thomas Reudy AL Blyleven #10 (P10) Oriental Express 92-70 Runnerup
44 J.A. Schwartz AL Willard #8 (P12) Van Lingle Mungos 108-54 Champion
34 Lou Sigillo NL 322 #5 (P12) Harvey's Wallbangers 93-69 Playoff
42 Lou Sigillo AL 119 #8 (P10) Mountain Dogs 113-49 Champion
48 Anand Sinha/ NL Dowbiggin #6 (P10) Lyin' Cheatin' Stealin' 90-72 Champion
Mike Hagen
48 Michael Smith BL Fisk #19 (P20) Drunk Monks 95-67 Playoff
38 Lew Stansby AL Pedro Martinez #2 (P10) Wooly Mammoths 103-59 Champion
41 Lew Stansby NL 124 #6 (P10) Mobius Strippers 97-65 Runnerup
47 Lew Stansby BL Terrence Mann #10 (P20) Bashful Rhinocerous 102-60 Champion
38 Grant Syverson NL CFAN #3 (P12) NoDak: Jake the Snake 94-68 None
45 Michael Vogel AL 122 #7 (P10) Delaware Roosters 96-66 Champion
45 Dan Wachtel AL Big Unit #10 (P12) Brooklyn Egg Creams 105-57 Playoff
Round 3
Total: 16
AL: 9
NL: 5
BL: 2
<79 wins: 0
80-89 wins: 1
90-99 wins: 7
100-109 wins: 5
110-116 wins: 3
Champion: 14
Runnerup: 1
Playoff:
None: 1
54 Kevin Blodgett AL 820 #7 (P10) Appel of My Eye 92-70 Champion
53 Walter Hardin AL 110 #8 (P10) H&B Barnstormers 92-70 Champion
50 Lloyd Harrell AL Big Unit #4 (P12) Ashburners 97-65 Champion
50 Jose Hernandez NL 136 #3 (P10) Growing Pains 86-76 Champion
49 Brian McKay AL Extraordinary Gents #7 (P10) Leaping Lemmings 110-52 Champion
52 David Merwin NL 124 #8 (P10) Myth 96-66 None
55 Roger Odisio BL DBJ #15 (P22) Iron City 100-62 Champion
51 Jim O'Donnell NL Internet #12 (P12) Steingrabbers 116-46 Champion
49 Jess & Tim Polko NL BP Indy #7 (P10) Resistance is Futile 101-61 Champion
52 Thomas Reudy AL Blyleven #10 (P10) Oriental Express 92-70 Runnerup
54 J.A. Schwartz AL Willard #8 (P12) Van Lingle Mungos 108-54 Champion
53 Lou Sigillo AL 119 #8 (P10) Mountain Dogs 113-49 Champion
56 Anand Sinha/ NL Dowbiggin #6 (P10) Lyin' Cheatin' Stealin' 90-72 Champion
Mike Hagen
51 Lew Stansby AL Pedro Martinez #2 (P10) Wooly Mammoths 103-59 Champion
56 Lew Stansby BL Terrence Mann #10 (P20) Bashful Rhinocerous 102-60 Champion
55 Michael Vogel AL 122 #7 (P10) Delaware Roosters 96-66 Champion
Round 4
Total: 8
AL: 4
NL: 3
BL: 1
<79 wins: 0
80-89 wins: 1
90-99 wins: 2
100-109 wins: 2
110-116 wins: 3
Champion: 7
Runnerup: 1
Playoff:
None:
57 Jose Hernandez NL 136 #3 (P10) Growing Pains 86-76 Champion
57 Brian McKay AL Extraordinary Gents #7 (P10) Leaping Lemmings 110-52 Champion
60 Roger Odisio BL DBJ #15 (P22) Iron City 100-62 Champion
58 Jim O'Donnell NL Internet #12 (P12) Steingrabbers 116-46 Champion
58 Thomas Reudy AL Blyleven #10 (P10) Oriental Express 92-70 Runnerup
59 J.A. Schwartz AL Willard #8 (P12) Van Lingle Mungos 108-54 Champion
59 Lou Sigillo AL 119 #8 (P10) Mountain Dogs 113-49 Champion
60 Anand Sinha/ NL Dowbiggin #6 (P10) Lyin' Cheatin' Stealin' 90-72 Champion
Mike Hagen
Round 5
Total: 4
AL: 2
NL: 1
BL: 1
<79 wins: 0
80-89 wins: 0
90-99 wins: 0
100-109 wins: 2
110-116 wins: 2
Champion: 4
Runnerup:
Playoff:
None:
61 Brian McKay AL Extraordinary Gents #7 (P10) Leaping Lemmings 110-52 Champion
62 Roger Odisio BL DBJ #15 (P22) Iron City 100-62 Champion
61 Jim O'Donnell NL Internet #12 (P12) Steingrabbers 116-46 Champion
62 J.A. Schwartz AL Willard #8 (P12) Van Lingle Mungos 108-54 Champion
Round 6
Total: 2
AL: 0
NL: 1
BL: 1
<79 wins: 0
80-89 wins: 0
90-99 wins: 0
100-109 wins: 1
110-116 wins: 1
Champion: 2
Runnerup:
Playoff:
None:
63 Roger Odisio BL DBJ #15 (P22) Iron City 100-62 Champion
63 Jim O'Donnell NL Internet #12 (P12) Steingrabbers 116-46 Champion