Scoresheet-Talk Tourney - 2013
Rules
There will be no seeds, all teams will be thrown into a pot. The tourney will use the playoff lineups.
Each team will be receiving the results of the games they participate in. I'll be
receiving all of the games and be forwarding it on to all participants. Games will
be played at the rate of one round per every other day.
Round 1
Total: 65
AL: 33
NL: 22
BL: 10
<79 wins: 0
80-89 wins: 10
90-99 wins: 35
100-109 wins: 18
110-116 wins: 2
Champion: 34
Runnerup: 14
Playoff: 11
None: 6
60 Mike Allen AL 100 #5 (P10) Maestros 92-70 Playoff
22 Mike Allen BL Kung Fu Pandas #6 (P20) Mudbugs 109-53 Playoff
38 Jan Armstrong NL Falling Concrete #2 (P10) Fools on the Hill 106-56 Champion
14 Jeff Barton NL Yellow Jackets #1 (O10) Go Giants 95-67 Champion
53 Seth Bienstock AL Internet #6 (P10) Oscar Gamble Hair Clubber 90-72 None
19 Thaddeus Book AL 815 #6 (P10) Fjohurs Lykkewe 98-64 Runnerup
6 Thaddeus Book NL 804 #8 (P12) Xmus Jaxon Flaxon-Waxon 82-80 None
41 Thaddeus & Jim Book NL 816 #5 (P10) Jed-i Knights 100-62 Champion
23 Darren Burns AL Babe Ruth #5 (P10) Rincon Caballeros 104-58 Champion
33 Dick Campbell NL All Stars #8 (P12) Maverick Moo 99-63 Champion
9 Dick Campbell NL Doubleday #12 (P12) Smolesmoo 88-74 Playoff
42 Tom Cunningham AL 803 #1 (P10) Trout Fishing 103-59 Champion
32 Tom Cunningham AL Kaline #5 (P10) Lefty Killers 97-65 Runnerup
54 Brian DewBerry-Jones BL DwMurphy #6 (P24) Puppy Spewage 101-61 Champion
35 Brian DewBerry-Jones AL NAIL #11 (P12) Varmit Catchers 98-64 Champion
15 Brian DewBerry-Jones NL Need A Life #3 (P12) Pulp Poodles 97-65 Runnerup
31 Brian DewBerry-Jones BL DBJ #20 (P22) Montana Wildhacks 99-63 Playoff
/Andy Cleary
50 Mike Dilse AL 814 #2 (P10) Lunatic Fringe 91-71 Runnerup
10 Mike Dilse AL 816 #5 (P10) World Series Bound 96-66 Champion
63 Jeff Erickson NL Neifi #9 (P12) If You Want To Destroy My 94-68 Champion
2 Bill Frank AL Willard #12 (P12) Unclassified Scallawags 102-60 Champion
7 Walter Hardin AL 110 #8 (P10) H&B Barnstormers 102-60 Runnerup
45 Greg Hardy AL 701 #3 (P10) Cooperstown Grays 86-76 None
3 Larry Hayes NL 174 #7 (P12) Abstract Threats 94-68 Playoff
34 Larry Hayes BL DBJ #2 (P22) Minus Zeroes 90-72 None
48 Scott Hazelwood AL 342 #1 (P10) Kilauea 96-66 Playoff
1 Scott Hazelwood NL 193 #2 (P12) Ortho Aggies 97-65 Playoff
/Scott Yerby
18 John Johnson AL 124 #10 (P10) Walla Walla Wallbenders 83-79 None
59 John Johnson AL 190 #7 (P10) Scablands Sodbusters 104-58 Champion
37 John Johnson AL 194 #4 (P10) Latah Loppers 101-61 Champion
43 Gil Lau AL Robinson #3 (P10) Dancin' Demons 91-71 Champion
57 John Mayne AL BP Norcal #9 (P10) Norwegian Blues 105-57 Runnerup
12 William McKnight NL Dimwits #6 (P12) Puma Punku Ancient Aliens 97-65 Champion
49 William McKnight NL Field of Dreams #3 (P10) Win, Place, Show 104-58 Champion
25 William McKnight NL 154 #7 (P10) Liquor in Front 95-67 Champion
58 Eric Moyer NL Great Lakes #8 (P12) Mudville Hens 94-68 Champion
47 Eric Moyer BL Roaring Twenty #20 (P20) Votto Winners 98-64 Runnerup
29 Eric Moyer BL Dw Murphy #21 (P24) Votto Winners 94-68 Playoff
26 Jim Pigg NL 814 #9 (P12) Two True Outcomes 97-65 Champion
/Mark Haupt
1 Jess & Tim Polko AL Phillips #4 (P12) Alls Wells That Ends Well 88-74 Runnerup
46 Jess & Tim Polko BL DwMurphy #14 (P24) Sad Pandas 89-73 None
30 Jess & Tim Polko NL BP Indy #7 (P12) Resistance is Futile 103-59 Champion
61 Tom Ruedy AL 813 #7 (P10) Coco Crispies 97-65 Champion
13 Stephen Shelby BL Roaring Twenty #6 (P20) Bourbon Trail Longshots 105-57 Champion
/Daniel Guagenti
52 Stephen Shelby NL Need A Life #4 (P12) Shelbyville Villans 98-54 Champion
/Matt Houser
51 Lou Sigillo AL 119 #8(P10) Spiders 113-49 Champion
4 Lou Sigillo NL OWL #4 (P12) Second Half Lightning 84-78 Playoff
62 Tom & Mark Smith AL 162 #4 (P10) Block E Starbucks 96-66 Champion
8 Tom Smith AL Internet #1 (P10) Frostbite Falls 95-67 Champion
27 Tom Smith AL 153 #3 (P10) Bullwinkle Moose 91-71 Runnerup
40 Tom Smith NL 128 #10 (P10) Tomfoolery 93-69 Playoff
20 Lew Stansby NL 124 #6 (P10) Mobius Strippers 98-64 Runnerup
55 Lew Stansby AL 503 #10 (P10) Dragons 104-58 Champion
39 Lew Stansby AL Playball #8 (P10) Diablo Valley 91-71 Playoff
28 Nate Stephens AL BP Norcal #5 (P10) Alburquerque Illuminati 98-64 Champion
5 Nate Stephens BL Early Bird #7 (P20) Fantastic Alrights 103-59 Runnerup
64 Nate Stephens AL Phillips #9 (P12) The Not So Nicey Boys 101-61 Champion
56 Lucas Tate AL 124 #2 (P10) Irish Cowboys 89-73 Runnerup
16 Lucas Tate AL 807 #9 (P10) Irish Cowboys 86-76 Champion
24 Lucas Tate AL 812 #1 (P10) Irish Cowboys 95-67 Champion
36 Ian Thistle AL Crabbers #9 (P10) Green Mountain Boys 97-65 Champion
11 Dan Wachtell AL Big Unit #10 (P12) Brookly Egg Creams 110-52 Champion
21 Dave Williams NL Williams #8 (P12) Driviling Drool 98-64 Runnerup
44 Dave Williams NL The Bigs #7 (P12) Drool Too 87-75 Champion
17 Scott Young BL Box Score #8 (P20) Lakota Nation 101-61 Runnerup
Round 3
Total: 32
AL: 17
NL: 10
BL: 5
<79 wins: 0
80-89 wins: 3
90-99 wins: 13
100-109 wins: 14
110-116 wins: 2
Champion: 19
Runnerup: 8
Playoff: 3
None: 2
102 Darren Burns AL Babe Ruth #5 (P10) Rincon Caballeros 104-58 Champion
105 Dick Campbell NL All Stars #8 (P12) Maverick Moo 99-63 Champion
99 Dick Campbell NL Doubleday #12 (P12) Smolesmoo 88-74 Playoff
107 Tom Cunningham AL 803 #1 (P10) Trout Fishing 103-59 Champion
104 Tom Cunningham AL Kaline #5 (P10) Lefty Killers 97-65 Runnerup
110 Brian DewBerry-Jones BL DwMurphy #6 (P24) Puppy Spewage 101-61 Champion
105 Brian DewBerry-Jones AL NAIL #11 (P12) Varmit Catchers 98-64 Champion
100 Brian DewBerry-Jones NL Need A Life #3 (P12) Pulp Poodles 97-65 Runnerup
97 Bill Frank AL Willard #12 (P12) Unclassified Scallawags 102-60 Champion
98 Walter Hardin AL 110 #8 (P10) H&B Barnstormers 102-60 Runnerup
97 Larry Hayes NL 174 #7 (P12) Abstract Threats 94-68 Playoff
101 John Johnson AL 124 #10 (P10) Walla Walla Wallbenders 83-79 None
111 John Johnson AL 190 #7 (P10) Scablands Sodbusters 104-58 Champion
106 John Johnson AL 194 #4 (P10) Latah Loppers 101-61 Champion
107 Gil Lau AL Robinson #3 (P10) Dancin' Demons 91-71 Champion
111 John Mayne AL BP Norcal #9 (P10) Norwegian Blues 105-57 Runnerup
109 William McKnight NL Field of Dreams #3 (P10) Win, Place, Show 104-58 Champion
108 Eric Moyer BL Roaring Twenty #20 (P20) Votto Winners 98-64 Runnerup
103 Jim Pigg NL 814 #9 (P12) Two True Outcomes 97-65 Champion
/Mark Haupt
108 Jess & Tim Polko BL DwMurphy #14 (P24) Sad Pandas 89-73 None
104 Jess & Tim Polko NL BP Indy #7 (P12) Resistance is Futile 103-59 Champion
100 Stephen Shelby BL Roaring Twenty #6 (P20) Bourbon Trail Longshots 105-57 Champion
/Daniel Guagenti
109 Lou Sigillo AL 119 #8(P10) Spiders 113-49 Champion
112 Tom & Mark Smith AL 162 #4 (P10) Block E Starbucks 96-66 Champion
106 Tom Smith NL 128 #10 (P10) Tomfoolery 93-69 Playoff
101 Lew Stansby NL 124 #6 (P10) Mobius Strippers 98-64 Runnerup
110 Lew Stansby AL 503 #10 (P10) Dragons 104-58 Champion
103 Nate Stephens AL BP Norcal #5 (P10) Alburquerque Illuminati 98-64 Champion
98 Nate Stephens BL Early Bird #7 (P20) Fantastic Alrights 103-59 Runnerup
112 Nate Stephens AL Phillips #9 (P12) The Not So Nicey Boys 101-61 Champion
99 Dan Wachtell AL Big Unit #10 (P12) Brookly Egg Creams 110-52 Champion
102 Dave Williams NL Williams #8 (P12) Driviling Drool 98-64 Runnerup
Round 3
Total: 16
AL: 10
NL: 5
BL: 1
<79 wins:
80-89 wins:
90-99 wins: 8
100-109 wins: 7
110-116 wins: 1
Champion: 10
Runnerup: 5
Playoff: 1
None:
115 Darren Burns AL Babe Ruth #5 (P10) Rincon Caballeros 104-58 Champion
114 Brian DewBerry-Jones NL Need A Life #3 (P12) Pulp Poodles 97-65 Runnerup
117 Brian DewBerry-Jones AL NAIL #11 (P12) Varmit Catchers 98-64 Champion
113 Bill Frank AL Willard #12 (P12) Unclassified Scallawags 102-60 Champion
113 Walter Hardin AL 110 #8 (P10) H&B Barnstormers 102-60 Runnerup
118 Gil Lau AL Robinson #3 (P10) Dancin' Demons 91-71 Champion
120 John Mayne AL BP Norcal #9 (P10) Norwegian Blues 105-57 Runnerup
119 William McKnight NL Field of Dreams #3 (P10) Win, Place, Show 104-58 Champion
118 Eric Moyer BL Roaring Twenty #20 (P20) Votto Winners 98-64 Runnerup
116 Jess & Tim Polko NL BP Indy #7 (P12) Resistance is Futile 103-59 Champion
117 Tom Smith NL 128 #10 (P10) Tomfoolery 93-69 Playoff
115 Lew Stansby NL 124 #6 (P10) Mobius Strippers 98-64 Runnerup
119 Lew Stansby AL 503 #10 (P10) Dragons 104-58 Champion
116 Nate Stephens AL BP Norcal #5 (P10) Alburquerque Illuminati 98-64 Champion
120 Nate Stephens AL Phillips #9 (P12) The Not So Nicey Boys 101-61 Champion
114 Dan Wachtell AL Big Unit #10 (P12) Brookly Egg Creams 110-52 Champion
Round 4
Total: 8
AL: 7
NL: 1
BL:
<79 wins:
80-89 wins:
90-99 wins: 4
100-109 wins: 3
110-116 wins: 1
Champion: 7
Runnerup: 1
Playoff:
None:
123 Brian DewBerry-Jones AL NAIL #11 (P12) Varmit Catchers 98-64 Champion
121 Bill Frank AL Willard #12 (P12) Unclassified Scallawags 102-60 Champion
123 Gil Lau AL Robinson #3 (P10) Dancin' Demons 91-71 Champion
122 Lew Stansby NL 124 #6 (P10) Mobius Strippers 98-64 Runnerup
124 Lew Stansby AL 503 #10 (P10) Dragons 104-58 Champion
122 Nate Stephens AL BP Norcal #5 (P10) Alburquerque Illuminati 98-64 Champion
124 Nate Stephens AL Phillips #9 (P12) The Not So Nicey Boys 101-61 Champion
121 Dan Wachtell AL Big Unit #10 (P12) Brookly Egg Creams 110-52 Champion
Round 4
Total: 4
AL: 4
NL:
BL:
<79 wins:
80-89 wins:
90-99 wins: 2
100-109 wins: 2
110-116 wins:
Champion: 4
Runnerup:
Playoff:
None:
126 Brian DewBerry-Jones AL NAIL #11 (P12) Varmit Catchers 98-64 Champion
125 Bill Frank AL Willard #12 (P12) Unclassified Scallawags 102-60 Champion
126 Lew Stansby AL 503 #10 (P10) Dragons 104-58 Champion
125 Nate Stephens AL BP Norcal #5 (P10) Alburquerque Illuminati 98-64 Champion
Round 4
Total: 4
AL: 2
NL:
BL:
<79 wins:
80-89 wins:
90-99 wins: 1
100-109 wins: 1
110-116 wins:
Champion: 2
Runnerup:
Playoff:
None:
127 Brian DewBerry-Jones AL NAIL #11 (P12) Varmit Catchers 98-64 Champion
127 Bill Frank AL Willard #12 (P12) Unclassified Scallawags 102-60 Champion
Mike Allen TX 2
Jan Armstrong WA 1
Jeff Barton CA 1
Seth Bienstock 1
Thaddeus Book 3
Darren Burns 1
Dick Campbell FL 2
Tom Cunningham MA 2
Brian DewBerry-Jones CA 4
Mike Dilse ON 2
Jeff Erickson CA 1
Bill Frank 1
Greg Hardy NH 1
Walter Hardin TX 1
Larry Hayes CA 2
Scott Hazelwood CA 2
John Johnson WA 3
Gil Lau 1
John Mayne CA 1
William McKnight OH 3
Eric Moyer OH 3
Jim Pigg LA 1
Jess & Tim Polko IL 3
Tom Ruedy MN 1
Stephen Shelby CA 2
Lou Sigillo NJ 2
Thomas Smith MN 4
Lew Stansby CA 3
Nate Stephens CT 3
Lucas Tate QC 3
Ian Thistle MD 1
Dan Wachtel NY 1
Dave Williams CA 2
Scott Young 1